Stowarzyszenie Dzieciom Będzina

Pomoc dzieciom i młodzieży z powiatu oraz miasta Będzin.


42-500 Będzin
ul. Modrzejowska 89
dzieciombedzina@interia.pl
tel.: (0-32) 761 82 54

KRS 0000219000
Organizacja Pożytku Publicznego


Nawigacja:


Wywiad z wiceprezesem SDB Marcinem Lazarem

- Jesteś koordynatorem projektu “Bank podreczników”. Skąd wziął się pomysł na zrealizowanie tego projektu?

Bank Podręczników to jeden z pierwszych projektów Stowarzyszenia Dzieciom Będzina, którego genezy trzeba by szukać w czasach, gdy jeszcze nie byłem jego członkiem. Wcześniej ten projekt funkcjonował głównie dla potrzeb kursów językowych, będących częścią działań edukacyjnych SDB. Zgromadzone podręczniki były przekazywane uczestnikom kursów oraz do szkół.
We wrześniu 2005 roku zostałem opiekunem Banku Podręczników. Idea banku, z którego mógłby skorzystać każdy potrzebujący, od razu skupiła moją uwagę. Pamiętajmy – roczny koszt zakupu podręczników dla jednego dziecka to około 250 zł. Wielu rodziców nie stać na taki wydatek. A brak podręczników i ćwiczeniówek to poważny problem dla ucznia. W takiej sytuacji nie ma mowy o równych szansach edukacyjnych.

– Jakie są zasady przydzielania podręczników?

BP funkcjonuje w oparciu o regulamin, który już dziś dostępny jest na naszej stronie internetowej www.dzieciombedzina.info oraz w siedzibie Banku, czyli Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej (czytelnia dla dzieci i młodzieży). Kopia tego dokumentu niebawem dotrze też do wszystkich szkolnych bibliotek w Będzinie oraz pedagogów w będzińskich szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponad gimnazjalnych.
Najważniejszym punktem regulaminu jest rejestr użytkowników, baza danych dzieci i młodzieży, które z uwagi na złą sytuację rodzinną rzeczywiście potrzebują tych podręczników. Podkreślmy, że rejestr jest otwarty, tzn. po uprzedniej weryfikacji, można dopisać kolejnych użytkowników, a wiec osoby które nie znalazły się wcześniej na liście.

– Na czym polega współpraca Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie?

Pomoc Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy realizacji tego projektu jest nieoceniona. To przede wszystkim dogodna lokalizacja. Tylko tu Bank Podręczników może być ogólnie dostępny i na bieżąco fachowo archiwizowany. Pracownicy biblioteki to specjaliści, którym bez chwili wahania powierzyliśmy opiekę nad naszym księgozbiorem.

« powrót