Stowarzyszenie Dzieciom Będzina

Pomoc dzieciom i młodzieży z powiatu oraz miasta Będzin.


42-500 Będzin
ul. Modrzejowska 89
dzieciombedzina@interia.pl
tel.: (0-32) 761 82 54

KRS 0000219000
Organizacja Pożytku Publicznego


Nawigacja:


YMC- young man can (change the world) (17-04-2012)

Działania Projektu "YMC- young man can (change the world)" - relacja

Działania Projektu “YMC- young man can (change the world)” zostały doprowadzone do szczęśliwego finału. Realizacja projektu odbyła się w dniach 22-29 marca 2012.
Projekt został przygotowany przez młodzież w wieku 17-25 lat z pięciu krajów europejskich: Polski, Litwy, Łotwy, Szwecji i Węgier. Główne zajęcia projektu oraz zakwaterowanie uczestników odbyły się w Domu Turysty OSiR w Będzinie. Wzięło w nim udział 37 osób. Warsztaty prowadzone były przez trenera – Adama Milewskiego i Mateusza Króla z Amnesty International – Grupa Katowice. Koordynatorem projektu był Wojciech Ciesielkiewicz.
Tematem warsztatów była szeroko pojęta tematyka praw człowieka. Poruszono również takie zagadnienia jak: dyskryminacja, rasizm i tolerancja. Projekt poszerzył wiedzę młodych ludzi w zakresie wolności obywatelskiej, wzrostu aktywności uczestnictwa młodzieży w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wśród wielu przeprowadzonych ćwiczeń znalazły się m.in. gry i zabawy, kalambury, puzzle i burze mózgów. Panowała atmosfera skupienia, a uczestnicy wykazywali duże zainteresowanie i zaangażowanie. Nie zabrakło pracy twórczej. Drużyny rysowały wybrane prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Uczestnicy projektu wzięli również udział w Europejskim Dniu Praw Człowieka pod hasłem „Młody człowiek może zmieniać świat” zorganizowanym przez MZS nr 4 w Będzinie – Łagiszy. W tym dniu młodzież obejrzała prezentację o aktualnej sytuacji związanej z prawami człowieka w 5 krajach partnerskich projektu oraz wzięła udział w dyskusji moderowanej.
Ponadto młodzi ludzie zwiedzili sztolnię “Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach, Kraków oraz Muzeum Auschwitz – Birkenau i Centrum Kultury Żydowskiej w Oświęcimiu. Warsztaty zakończyła wspólna ewaluacja projektu w Krakowie. Teraz dla uczestników i ich opiekunów nadchodzi czas pracy nad dalszą częścią projektu – tym razem już w miejscu zamieszkania i nauki.

Zapraszamy do bogatej GALERII ZDJĘĆ.

W wielkanocny piątek w Stowarzyszeniu Dzieciom Będzina miała miejsce mała ewaluacja projektu z polską grupą. Uczestnicy wprowadzili wielkanocny klimat, poczęstunek i tradycyjne dzielenie się jajkiem. Tu Galeria zdjęć. Był to czas na wspomnienia i refleksję nad tym, co działo się podczas wymiany, czyli niekończąca się dyskusja. Podczas spotkania zostały ustalone plany na przyszłość i przyszłe działania. Ogólnie mówiąc jedno jest pewne, młodzież chce działać i traktuje ten projekt jako dobry początek.

Z radością pragniemy poinformować, że w miesiącach letnich będziemy realizować kolejny projekt “One step closer” w ramach programu „Młodzież w działaniu” finansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji z udziałem partnerów z 16 krajów. Więcej informacji wkrótce.

Powrót do wszystkich aktualności »