Kolory szarości
Kolory szarości, to twórcza wizja z której powstał autorski (Halina Rybak-Gredka i Jacek Golonka) projekt z zakresu kultury na 2007 r. dla SDB. Był on dofinansowany przez UM Będzin Kolory szarości
III Będziński Dzień Dziecka – zapraszamy do galerii KOLORÓW SZAROŚCI
W sobotę 2 czerwca w godz. 11:00-14:00 na ul. Modrzejowskiej (okolice Ośrodka SDB “Jesteśmy razem”) odbyła się impreza otwarta związana z dniem dziecka i projektem “Kolory szarości”.W programie było:
– promocja Antologii Młodości “Skoro świt”,
– targi uliczne (Dom Pomocy Środowiskowej Ostoja w Czeladzi, Klub Twórczego Poznawania Świata SP Sarnów, Klub Szansa Na Pomoc Goldenom, będzińskie Przedszkola Miejskie nr 1,5,8,9 oraz SP 11, SP 1, MZS 1, MZS 4)
– praca twórców z dziećmi i młodzieżą:
bramy literacko-muzyczne Eksplozja Art: Jacek Golonka oraz Arkadiusz Skowron, uczenice II LO w Będzinie i ZSO nr 2 w Sosnowcu
plener malarski: Tadeusz Dul z Ośrodka Kultury
– grill i kawiarenka z wypiekami prowadzona przez Szkolny Wolontariat przy MZS 1
– cukierki dla dzieci rozdawane przez “szczudlarzy” z Teatru Preventorium i inne bajkowe postacie,
– wielki zagłębiowski żurek na 600 osób i wata cukrowa – gratis:)
– salon URODA czyli fantastyczne usługi fryzjerskie, strzyżenie i czesanie – gratis
– aukcja prac artystycznych,
– pokaz ratownictwa medycznego – Klub Absolwenta,
– pokaz strażaków na placu Powiatowej Straży Pożarnej,
– Estrada:
Filip Rekieć, Grupa taneczna SP 1, Teatrzyk SP 6 i inne młode talenty
Zespół Poyutsze
KOMPILACJA
Certyfikaty Przyjaciela SDB otrzymali: Adam Lazar, Starosta Powiatu Będzińskiego; Grzegorz Dolniak, Poseł na Sejm RP; Marek Pasek, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Będzin; Adam Dratwiński, AGIR Katowice; Zdzisław Wójcik, Prezes AXIOM Bielsko-Biała; Państwo Ewa i Tadeusz Groja; Klub Absolwenta przy MZS 1, Pani Anna Dymna.
Dziękujemy także: Elektrociepłowni Będzin, Południowemu Koncernowi Energetycznemu, Firmom LUBATUR, GAMMA, TUTTI, Zakładowi Rzeźniczo-Wędliniarskiemu Jacek Bara z Mierzęcic, Pani Jadwidze Sender, Katarzynie Borek, Annie Koczur, panu Zbigniewowi Szota, Wiesławowi Wacławikowi oraz wszystkim innym ludziom dobrej woli.
Serdecznie dziękujemy Referatowi Kultury Urzędu Miejskiego w Będzinie za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.
Oto fragmenty opisu projektu:
Minęło już ponad pół roku od chwili uroczystego otwarcia Ośrodka SDB „Jesteśmy razem”. A właśnie nadchodzi wiosna, która jest najbardziej oczywistym powodem do twórczej radości.
Co prawda dotychczas w „artystycznym zaułku” przy ulicy Modrzejowskiej wiele się już zdarzyło: sympatyczne grono młodych poetów i prozaików otaczał tam naprawdę wyjątkowy nastrój. A to za sprawą skrzypiec, wierszy, rozmów i wzajemnej życzliwości. Młodzi twórcy pod życzliwymi skrzydłami opiekunów zyskali sporo nadziei, twórczej energii, tracąc przy tym, co nieco podskórnego smutku i niepewności. Takie są cykliczne Saloniki Literackie SDB.
Bo tak jest zawsze, gdy w miejscach spotkań ludzi pojawia się prawdziwe życie i gdy ze ścian salonu wyraziście przemawiają barwami i kształtami prace wybitnych artystów (Galeria w zaułku pod patronatem prof. Jacka Rykały).
W styczniu Stowarzyszenie Dzieciom Będzina ogłosiło konkurs literacki pod nazwą „Skoro świt…”. Konkurs ma charakter otwarty i utwory literackie są nadsyłane do 15 kwietnia 2007 r. Tematem prac są dzieci, ich przeżycia lub świat dziecięcej wyobraźni. Naszym zamierzeniem jest wydanie książki pt. „Skoro świt…” z najlepszymi tekstami konkursowymi. Wyboru utworów dokona jury pod przewodnictwem poety Jacka Golonki. Na wyróżniających się autorów czekają także nagrody i możliwość publikacji utworów w unikalnej, wzruszającej książce.
Co salonowe – salonowi, a co uliczne – ulicy…
Kolory Szarości to: kolorowe balkony, kwiaty, balony, targi uliczne, barwny tłum, bramy pełne obrazów, rzeźb, żywych aktorów, ulicznych grajków, roztańczonych korowodów, eksplozji działań na placu sąsiadującej z Ośrodkiem „Jesteśmy razem” straży oraz dziecięcej radości nie tylko z powodu cukrowej waty i pysznego zagłębiowskiego żurku z „wielkiego kotła nadziei”. Pobudzenie do życia, na co dzień szarych zaułków ulicy Modrzejowskiej, naznaczonej historią i tradycją. Ożywianie szarych miejsc spontanicznością i ekspresją animatorskiego działania.
Zdumienie, zdumienie, zdumienie – radosne zdumienie!
A po chwili (zaledwie po kilku godzinach…), kolejna radosna odsłona. Żywy korowód barwnych postaci przemieści się na zamkowe wzgórze. Będzińskie, zamkowe wzgórze wprawdzie niejedno już widziało, także z udziałem SDB, a tym razem Estrada Młodości.
Swoją niepowtarzalną szansę artystycznej prezentacji zyskali młodzi muzycy, piosenkarze, tancerki i tancerze, aktorki i aktorzy, twórcy kabaretu, gwiazdy i gwiazdeczki.