Stowarzyszenie Dzieciom Będzina

Pomoc dzieciom i młodzieży z powiatu oraz miasta Będzin.


42-500 Będzin
ul. Modrzejowska 89
dzieciombedzina@interia.pl
tel.: (0-32) 761 82 54

KRS 0000219000
Organizacja Pożytku Publicznego


Nawigacja:


Budowanie nadziei

Imprezy rekreacyjne, kulturalne, turystyczne i sportowe, działania na rzecz integracji.

W szczególności były to:

Wielki Bal w Królewskim Mieście

Wielki Bal w Królewskim Mieście, zorganizowany był w ramach obchodów 650-lecia Miasta Będzina przez Stowarzyszenie Dzieciom Będzina i Miejski Zespół Szkół nr 4 w Będzinie.

Odbył się 31 stycznia w hali sportowej MZS 4 w Będzinie – Łagiszy. Jak zwykle przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego Brzękowianie, z zabawami, konkursami, nagrodami, szwedzkimi stołami pełnymi smakołyków. Dał wiele radości ponad 400 dzieciom.

To była już czwarta taka integracyjno – charytatywna zabawa karnawałowa dla najmłodszych dzieci. Na Wielki Bal w Królewskim Mieście przybyły, zorganizowanym transportem, dzieci wraz z nauczycielami, ze wszystkich będzińskich szkół podstawowych oraz z SP w Dąbiu, SP i Domu Dziecka w Sarnowie.

W zabawie uczestniczyło całe kształcenie zintegrowane SP 9 wraz ze swymi paniami, które dzielnie wspierały i uświetniały imprezę.

Młodzież z MZS 1 pod kierunkiem pani Beaty Brajer przygotowała występ inaugurujący bal, a panie Ewa Gwiazda i Małgorzata Sęk prowadziły dzieci poprzez „będzińskie wieki”. Nie zabrakło dam dworu, księżniczek i królewien, paziów, rycerzy i królewiczów. Byli nawet szermierze XXI wieku, którzy stoczyli walkę pod okiem mistrza Krzysztofa.

Wiele radości sprawił Klub Absolwenta przy MZS 1, który zorganizował wraz ze swym opiekunem, panem Marcinem Lazarem świetną zabawę dla dzieciaków na dmuchanym zamczysku. Ustawiały się do niego długie kolejki.

Wszystko udało się znakomicie! Szkolny Wolontariat MZS 4 wraz z niezastąpionym opiekunem Tomaszem oraz SU MZS 1 wraz z księżniczkami Blanką, Wiesią i Basią bawili się z młodszymi na królewsko przystrojonej hali.

Oprócz zespołu i licznych atrakcji, nie zabrakło pysznego jedzenia i pączków – w końcu to był tłusty czwartek. „Czarownie” przebrana Rada Rodziców przy MZS 4 pod przewodnictwem pani Marioli Lipińskiej dbała o to, aby „stoliczki nakrywały się” bezustannie.

Imprezę uświetniła obecność wielu znamienitych gości. Wśród nich: pan Adam Lazar, Starosta Powiatu Będzińskiego, pan Emil Bystrowski, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego, pani Grażyna Kaczmarczyk, starszy wizytator Kuratorium Oświaty Katowicach, pani Krystyna Antosik, Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego, pan Roman Goczoł, Naczelnik Wydziału Edukacji UM Będzin, pani Elżbieta Gwiazda, inspektor Wydziału Edukacji UM Będzin, wielu radnych Miasta Będzina, wielu dyrektorów szkół, profesorzy, przyjaciele i sponsorzy.

Galeria zdjęć z tego radosnego, kolorowego wydarzenia pt. “Wielki Bal w Królewskim Mieście” do obejrzenia:)

Dzień Dziecka inaczej

Z okazji Dnia Dziecka 16 osobowa grupa dzieci wraz z paniami Beatą Brajer i Blanką Cichoń wyjechała na 2-dniową wycieczkę do Brennej. Oto relacja dzieci:

„…W ciepłej a nawet gorącej i pełnej atrakcji atmosferze spędziliśmy dwa miłe dni w Brennej.

Pojechaliśmy tam po przygodę, wiedzę oraz nowe doświadczenia. To krótkie rozstanie z naszymi rodzicami nauczyło nas samodzielności, a pobyt w parku linowym dodał odwagi. Podczas wieczornych zabaw rozwinęliśmy swoje umiejętności sportowe, a przy ognisku poznaliśmy się lepiej.

Na wycieczkę zaprosiło nas Stowarzyszenie Dzieciom Będzina – instytucja, która zawsze o nas pamięta.

Za ten wyjątkowy Dzień Dziecka dziękujemy i przesyłamy szczery uśmiech:)”

Prezentacja z wyjazdu na naszej stronie w aktualnościach.

Dodatkowo:
Z okazji Dnia Dziecka 2 czerwca 2008 r. w Przedszkolu Miejskim nr 2 (dyrektor p. Urszula Pluta – wiceprezes SDB) zorganizowano festyn, na który zaproszono dzieci klas młodszych z pobliskiej szkoły podstawowej oraz reprezentantów Przedszkoli Miejskich nr 1 i 14 z Będzina. Podczas tej plenerowej imprezy wystąpił teatr „Momo” z Chorzowa. Przedstawienie „Tańczące Giganty” zachwyciło zarówno dzieci jak i dorosłych. Dzieci mogły je oglądać dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieciom Będzina, które ufundowało występ teatru. Na dzieci czekały również inne atrakcje – takie jak: ogromna ściana do malowania, tor przeszkód dla sprawnych i zwinnych oraz zabawy i tańce. Każdy uczestnik został obdarowany słodkim upominkiem, balonem.

Salonik literacki

Opiekunem artystycznym Saloniku jest poeta Jacek Golonka. Uroczystość “50 Płomieni Jacka G.” była szczególnym Salonikiem Literackim.

W roku 2007/08 częstym gościem Saloniku był prof. zw. dr hab. Włodzimierz Wójcik. Za jego sprawą mogliśmy gościć na Saloniku m.in. Dorotę Wyspiańską-Zapędowską – wnuczkę czwartego wieszcza.